Çalıkuşu

İlk kez 1922 yılında Vakit Gazetesinde Tefrika edilen “Çalıkuşu” aynı yıl da kitap olarak basılıyor. Gerçekçi yönelimin ilk örneklerinden olan bu roman okurlarına toplumsal sorunları da işaret ediyor. Fransız Lisesinden mezun olan Feride’nin amansız ve mücadele dolu hayatı…Sus, dur demeden anlamayan sadece içindeki sesi dinleyen küçük bir kızın öyküsü… Aşk, kıskançlık, disiplin ve ayrılık acısı kitabın ana temasını oluşturuyor. Dördüncü sınıfta iken Fransızca muallimi Sör Aleksi sınıfındaki öğrencilerinden ilk hatıralarını içeren bir kompozisyon yazısı yazmalarını istiyor.

Çalıkuşu

Çalıkuşu

Okulun bütün hocaları Feride’nin yaramaz, geveze hallerini bildiği için Sör Aleksi’de onu tek kişilik bir köşeye oturtarak yazısını yazmasını istiyor. Feride artık uslu kız oluncaya denk o köşede oturmaya mahkumdur. Süre başlamış bütün arkadaşları yazılarını yazmaya başlamalarına rağmen Feride hala yerinde sayıyor ve bir çift cümle bile kurup kağıda dökemiyor. Sadece aklında doğup büyüdüğü, çektiği çileler, yaşamak zorunda olduğu mekanlar canlanıyor ve hep aynı şeyler aklına geliyor. Daha sonra bütün her şey tüm detayıyla aklına gelip anlatmaya başlıyor böylece sizde Reşat Nuri Güntekin’in ölümsüz eserini yarılamış oluyorsunuz.

Yalnız ve Bağımsız Bir Kızın Toplumsal Yaşamdaki Zorlukları.. “Çalıkuşu”

Kitabın bu büyük kısmından sonra Feride Okul yaşamını bitirip Fransız mektebinden mezun oluyor. Gencecik, delişmen bir kız olan Feride’nin serüveni asıl, bir süredir derin olarak yaşadığı hayal kırıklığından sonra nişanlısını, ailesini İstanbul’da bırakarak Anadolu’nun küçük bir kasabasına öğretmen olarak atanmasıyla başlıyor.

Daha sonra bu kasabayı çeşitli köyler,  şehirlerde izliyor ve her gittiği yerde Kurtuluş Savaşının izleri görülüyor. Sefaletin, açlığın, tükenmişliğin, çaresizliğin tüm izlerine Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu adlı bu kitabında şahit oluyorsunuz.

Yazar: Reşat Nuri Güntekin

Kitap: Çalıkuşu

ISBN: 9789751027689

Sayfa Sayısı: 541

Yayın Yılı: 2007

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*