Cin Ali Serisi

Cin Ali kitapları serisi Türkiye’de ilkokul öğrencilerinin daha kolay okumayı öğrenebilmeleri için yaratılmış olan 10 kitaplık serinin ünlü kahramanını içerisinde barındırmaktadır. Cin Ali adlı kahramandan adını alan kitaplar 1970’li ve 1980’li yıllarda ilköğretim okuluna başlayan çocukların en sevdiği kahramanlar arasında yer almaktadır.

Günümüzdeki Cin Ali Serisi kitapları adı altında eğitim sisteminde de okutulan bu kitapların kahramanı Cin Ali, yerinde durmayı bir türlü istemeyen, her şeyi sorgulayan ve araştırmayı seven bir çocuktur. Sürekli bir kasket ile birlikte çizilen Cin Ali’nin gövde kısımları çizgilerden ibaret olarak kitapta okuyuculara sunulmuştur.

cin-ali-serisi

cin-ali-serisi

Efsane Kahraman Cin Ali

Cin Ali kitabı Anadolu köylerinde öğretmen mesleğini icra etmekte olan ilkokul öğretmeni Rasim Kaygusuz tarafından ilk kez 1968 yılında yazılmıştır. Çocukların daha kolay okuyabilmelerini sağlamak için bu kitabı yazan Kaygusuz, daha sonra kitabın çizimleri için Selçuk Seğmen ile anlaşmıştır.

1990 yılının başlarında çocuklar için görünümü tekrar değiştirilen Cin Ali, papyonlu, çiçekli, siyah saçlı ve daha belirgin bir yüze sahip olarak karşımıza çıkmıştır. 2013 yılında Mustafa Delioğlu tarafından çizilen yeni imajı ile tekrar özgün bir şekilde Cin Ali serisi kitapları yayınlanmaya devam etmiştir.

20 yıl boyunca İpek Matbaacılık tarafından basılmaya devam eden kitap Rasim Kaygusuz’un Maraşlı Hacı Ali İpek adlı İpek Matbaacılık’ın sahibi ile arasının son derece iyi olmasını sağlamıştır.

Yazar: Rasim Kaygusuz

Kitap Adı: Cin Ali Serisi

ISBN: 20812345000717

Sayfa Sayısı: 160

Yayın Yılı: 2013

 
Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*