Haberi Eleştirmek

Eleştiri bir sanat veya düşünce ile ilgili olumlu veya olumsuz düşünceleri belirtmek; eseri ya da düşünceyi geliştirmek veya yanlışlarını fark edip düzeltmesini sağlamak için yapılan bir tür yorumdur. Bu eleştiri sözlü yapılabildiği gibi yazılı olarak da yapılabilir. Eleştiri yapmak isteyen kişi eleştireceği konu ile ilgili bilgi sahibi olmalı ya da en azından yanlışları fark edebileceği kadar bilmelidir.

Haberi Eleştirmek Ve Eleştiriye Verilen Değer

Eleştiri sanılanın aksine sadece kötü anlamıyla yapılmaz. Beğenilen bir şeyi geliştirmek, güzelleştirmek veya sadece değerlendirme amacıyla da yapılabilir. Bunu bilen ve daha önceki kitaplarıyla bu konularda araştırmalar yapan Ömer Özer Haberi Eleştirmek isimli yeni kitabıyla karşımıza çıkıyor.

Haberi Eleştirmek

Haberi Eleştirmek

Yeni çıkan kitaplar arasında olan bu kitap Ömer Özer’in medya ve iletişim konusunda yazdığı kitaplardan sadece birisidir. Bu konuda bir çok eserin altına imzasını atarken eserlerini hem bireysel okuyucu hem de akademik kişilere yönelik hazırlıyor.

Bütünüyle haber araştırmalarından oluşan 336 sayfalık bir kitap olan Haberi Eleştirmek isimli kitap iletişim alanında bulunan eleştirel haber çalışmaları olarak adlandırılan yaklaşımları temsil eden makalelerden oluşmaktadır. Her bir yaklaşımı temsil eden bir makale kitabın içerisinde yer almaktadır.

Yazar kitap açıklamasında sosyoloji ve iletişim bölümlerinde okutulan derslere kaynak olabilecek bir kitap olduğunu belirtiyor. Bununla da kalmayarak yazılan bu kitabı üniversitede iletişim bölümü ve buna benzer bölümde okuyan öğrenciler ile medya profesyonelleri olarak tabir edilen medyanın içindeki kişilerin okumasını tavsiye ediyor.

 

2 Yorum

  1. korkut ceyhan diyor:

    Eleştiri denildiği zaman hemen aklımıza kötü bir şekilde yapılan eleştiriler gelir fakat öyle değildir. Kitapta da zaten bu anlatılıyor. Özellikle haberlere yapılan eleştirilerden bahsediyor. Eleştirinin iyisi de vardır kötüsü de. Güzel bir anlatım olmuş.

  2. ebru kırnapçı diyor:

    Kişisel gelişim kitapları sıkıcı olmak zorunda değil tabii mesela Haberleri Eleştirmek gibi . Hikayelerle örneklendirilmiş olması zaten başlıca bir güzellik katmış bence . Sosyolojiden tutun da daha bir çok konunun el alındığını anlayacaksınız :)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*