Klas Duruş

Yetmişli yılların içinde İslamcı denilen grubun içinde sayılan yazarların toplandığı yerlerden biri de Edebiyat Dergisi Yayınları idi. Bu yazarlar arasında adı geçen Nuri Pakdil 31 Aralık 1984 günü bir kamyon kitabı halka ücretsiz dağıttı, yayınevi kapandı ve kendi deyimiyle uzun bir sükut dönemi başladı. Yazara gör sükut vardı ama susulmamıştı. Nitekim son zamanlarda yayınlanan kitapları ve verdiği röportajları ile Nuri Pakdil çok daha uygun bir zemin bulabildiği için gündemden düşmüyor. Necip Fazıl Kısakürek gecesinde yaptığı konuşmayı iktidarda bulunanlar ayakta dinliyorlar. Böylece Klas Duruş nedir, öğrenmiş oluyoruz.

klas-durus

klas-durus

Sekülerizme Karşı Olan “Klas Duruş”

Yeniden canlandırılan Edebiyat Dergisi Yayınlarının denemeler kategorisinde çıkan bu kitabından başka yazarın Ateş Hattında Harf Müfrezeleri, Kalem Kalesi gibi başka yapıtları da var. Hepsi kapitalizme ve laikliğe karşı bir tavır sergileyen Nuri Pakdil’in kişisel görüşlerini açıklıyor. Klas Duruş işte bu tavrın bir kez daha kaleme dökülmesi.

Nuri Pakdil kendi arkadaşlarınca bitmeyen bir öfkenin sahibi olarak tanımlanıyor. Trafikte kırmızı ışıkların uzun süre yanma nedeninin bile yazar tarafından fötr şapkanın sonuçlarına bağlandığı kendi arkadaşlarının bahsettiği anılardan. Zaten yazarın kendisi de bunu inkar etmiyor ve yapılan röportajlarda İslamcı görüşün egemen olmadığı bir toplum düzeninde yaşamak beni sinir ediyor gibi açıklamalarda bulunuyor.

Yazar : Nuri Pakdil

Kitap adı : Klas Duruş

ISBN :  9789757013075

Sayfa sayısı: 109

Yayın yılı: 2014

 

 

 

 

 
Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*