Kurmaca Alıştırmaları

Oulipo’ya bağlı olarak yazılan “Kurmaca Alıştırmaları” adlı kitap ikinci kez okurlarıyla buluşuyor. Kitabı okuduğunuzda yazarın üslubu ve o muazzam kurgusu sizde baş döndürücü etki yaratıyor. Kitapta bir öykü anlatılıyor fakat o kadar fazla üslup, betimleme ve tasvire yer verilmiş ki içinizde  birçok hikaye ile başbaşa kalmış hissi uyanabiliyor. Olaylar akışında sanki sizde kayboluyorsunuz.

Oulipo’nun başarılı yazarlarından Raymond Queneau değişikler yapmaktan hoşlanan bir yazardır. Öncelikle “Biçem Alıştırmaları” adlı kitabında değişiklik yaparak işe koyuluyor. Kitabında biçimsel bir değişiklik yaparak yönünü üsluptan kurguya doğru çeviriyor. Böylelikle bir öyküyü 99 biçimde anlatılma fırsatı yakalıyorsunuz bu durum da okurlarınız tarafından artı bir puanla size geri dönüyor. İşte Gökdemir İhsan’da 63 yıl sonrasında Raymond’tan sonra ilk kez bu durumu “Kurmaca Alıştırmaları” adlı eserinde yapmayı başarıyor. 99 kez evrile çevrile kelime türetilen bu eserde bu kez 33 kez kurguya yer veriliyor.

Kurmaca Alıştırmaları

Kurmaca Alıştırmaları

Kurgunun Bin Bir Çeşidini Kurmaca Alıştırmaları’nda Görmek Mümkün

Kitapta, daha önce hiç görmediği biriyle kavgaya tutuşan değişken karakterli bir kahraman yer alıyor. Bu kahraman daha sonra kavgaya tutuştuğu bu kişiyle otobüste karşılaşıyor. Genel hatlarıyla romanın entrikası bundan ibaret.

Sıradan gelen bir olay ele alınmış olsa da romanda geçen detaylar hiç bir zaman atlanmıyor. Otobüsteki ihtiyar,fötr şapka, mont… 33 farklı neden ve üslupta ele alınan bu başarılı hayat hikayesinde Desmond Bratha’ya, George. W. Bush’a ve benzeri kuklalara rastlamak mümkün. Alışılmış bir hikayeyi oldukça ilgi çekici hale getirmeyi başaran Gökdemir İhsan şenliklilik duygusunu en ince ayrıntısına kadar okurlarına yansıtıyor.

 

2 Yorum

  1. çağrı tekdemir diyor:

    Kurmaca Alıştırmalar kitabını beğendim. Öğretici bir kitap aynı zamanda hiç duymadığınız şeyleri öğrenebiliyorsunuz. Enteresan konular var. Tavsiye ederim.

  2. ercan taşkın diyor:

    Çok farklı bir tarza sahip kitaplardan biri biraz kafa karıştırıcı aklınızda soru işaretleri kalabilir bence tam bir beyin fırtınası yaşayacaksınız okurken zihniniz gelişecek farklı düşünemeye bir olaya çok farklı yönlerden bakmaya başlayacaksınız

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*