Muhtasar Sahihi Buhari

İslam Dini Peygamberi Hz. Muhammed (SAV) hayatı, yaşayışı ve hayat içerisinde ki uygulamalardan yola çıkarak söylediği sözler, fiiller karşısında ki tutumu ve yine o tutumlar neticesinde söz olarak dökülüp bugünümüze kadar ulaşan birikimlerin genel kavramına hadis adı verilir. Efendimiz(SAV) hayatı boyunca söyledikleri ve yaşadığı hayat, Efendimizin sünneti değerini taşımaktadır. Biz İslam dinine tabii olan kullar için, hayat boyunca tutunmamız gereken iki kaynak, iki yol arkadaşı olmalıdır. Birincisi Kuran-ı Kerim, diğeri ise Efendimiz(SAV) sünnetidir.

Muhtasar Sahihi Buhari

Muhtasar Sahihi Buhari

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed(SAV) veda hutbesinde, sizlere iki şey bırakıyorum, Kuran-I Kerim ve Sünnet diyerek bizlere iki önemli yol arkadaşını işaret etmiştir. Esasında Efendimizin hayatına bakarak Kuran-ı Kerim’i görebiliriz. Çünkü ikisi aynı yerden beslenen bir membadır. Kuran-ı Kerim kitap haline getirildiği günden bugüne kadar, tahribata uğramamış bir başyapıttır. Efendimizin sünneti ise hadislerde gizlidir.

Hayatımıza Yön Vermek İçin Muhtasar Sahihi Buhari

Hadis konusunda ise zayıf hadisler ve sahih hadisler mevcuttur. Sahih hadisler konusunda ise ilk akla gelen Hadis yazarı Buhari’dir. Muhtasar Sahihi Buhari adlı eserde, Efendimiz(SAV) hayatı boyunca her meselede, her olay sonrasında söyledikleri sözler yer alır. Bu sözlerle hayatımıza yön vermeli ve buna göre yaşamalıyız. Muhtasar Sahihi Buhari adlı eserle hayatımızda ki bazı eksikleri kapatmalı, kapattığımız eksiklerin üstüne giderek hayatımızı o yönde dizayn etmeliyiz. Ancak böyle yaparsak kurtuluşa nail oluruz.

 

2 Yorum

  1. fidan topsuz diyor:

    Hz. Muhammed (s.a.v) Peygamberimizin yaşamınında söylemiş olduğu sözleri yani hadislerin toplandığı bir kitap. Okumanızı tavsiye ediyorum.

  2. reyhan ilkalmaz diyor:

    Dini konular yer alan bir kitap. İstediğiniz sorulara cevap bulabileceğiniz eğitici bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*