Ölümcül Kimlikler

Toplumbilimci bir yazar olan Amin Maalouf, deneme türündeki kitabı Ölümcül Kimlikler ile toplumlar arasındaki bakış açılarını sorguluyor. İnsanı anlama çabasının aidiyetlikle sınırlandırıldığını, birbirini anlamak ve kabullenmek yerine, ötekileştirmenin daha kolaycı bir yaklaşım olduğunun altını çizen yazar amin maalouf kitabında, farklı bir pencereden kimlik analizlerini değerlendiriyor.

Ölümcül Kimlikler Kitabının İçeriği

Çarpıcı örnekler ve değerlendirmeler içeren Ölümcül Kimlikler kitabında Amin Maalouf ”Farklı  toplumlar, farklı kültürler arasında köprü, arabulucu olmaya çağrılırlar. Ağır bir anlam taşıyan bu açmazda, insanlar çok yönlü aidiyetlerini üstlenemiyorlarsa ve toplumsal baskıyla, sürekli olarak saflarını seçmek mecburiyetinde bırakılıyorsa, saflarının içine dönmeye zorlanıyorlarsa, dünyanın gidişatı konusunda endişe duymakta haklıyız demektir.” diyor.

Amin Maalouf Ölümcül Kimlikler Kitabında Neyi Sorguluyor?

Amin Maalouf ölümcül kimlikler kitabında seçmek durumunda bırakılan, zorlanılan kimliklerin yalnızca her tür fanatikler ve yabancı düşmanları tarafından değil, herkes tarafından, komplike bir davranış biçimi olduğunu, herkesin içinde kök salmış dar, sığ, yobaz, kolaycı yaklaşım alışkanlıkları yüzünden, zengin çeşitliliğe sahip kimliklerin tek bir aidiyete indirgendiğinin eleştirisini yapıyor. Amin Maalouf, neden günümüzde bu kadar insanın dinsel, etnik, yerel ya da benimsedikleri kimlikleri adına, cinayetler işlediğini anlamaya çalıştığını ifade ediyor.

Ölümcül Kimlikler

Ölümcül Kimlikler

Semerkant, Afrikalı Leo, Işık Bahçeleri, Yüzüncü Ad, Doğunun Limanları, Arapların Gözünden Haçlı Seferleri gibi kitapları ile büyük üne kavuşan Amin Maalouf, Ortadoğu politikası ve etnik köken kargaşaları ile ilgili tespitlerini kaleme aldığı Ölümcül Kimlikler ile de yoğun ilgi görüyor. Zevkle okuyacağınızı düşünüyor ve tavsiye ediyoruz!

Yazar: Amin Maalouf

Kitap: Ölümcül Kimlikler

ISBN: 9789750801990

Sayfa Sayısı: 135

Yayın Yılı: 2016

 
Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*