Peygamber’in Aynaları

Peygamber’in Aynaları adlı kitap şiirsel bir dil ile objektif bir bakış açısını bir arada kullanmayı başaran bir kitap olarak karşımıza çıkıyor. Saygı ve hürmet kavramlarından hiçbir şekilde ayrılmayan Peygamber’in Aynaları kitabı, Peygamber Efendimizin arkadaşlarını ve yoldaşlarını anlatırken, aynı zamanda Sahabelerini de anlatan bir kitap.

Yazar Ali Ural kitabını tanıtırken, “Sahabeler aslında bizim düşsel varlıklarımız değildir. Hayatımızdaki rol modellerimiz Sahabeler olmalıdır. Kitabımda da asla onlara herhangi bir şekilde saygımızı yitirebileceğimiz anlamına gelen şeyler yazmadım. Bu tür bir üslup kullanmak son derece yanlış olabilir. Yazılarımdaki asıl amaçladığım konu Sahabelere gösterilen saygının çoğalmasıdır.” şeklinde konuşmuştur.

peygamberin-aynalari

peygamberin-aynalari

Aynalar Neyi Simgeliyor?

Gerçekçi bir dil ile işlenen Peygamber’in Aynaları kitabı Sahabelere duyulan saygının artmasını hedefleyen bir kitaptır.

Aynaların birer sembol olarak kullanılması evrensel bir metafor anlamına da gelmektedir. Ayrıca aynalar kitap içerisinde kibir ve şehvetin de birer temsilcisidir. Bunun yanı sıra akıl ve hakikatin de simgesi ayna olarak ele alınmıştır. Antik kültürlerde insanın ruhunun resmi olan aynalar, insanların ruhlarını yakalayabilecekleri birer simge olarak görülüyordu.

Eski Mısır’da ayna kelimesi ise “hayat” ile aynı anlama geliyordu. Usta yazar A. Ali Ural kitabında bu sebeple aynaları büyük bir metafor olarak kullandığını ve okuyucuların aynadan bu tür anlamlar çıkartarak okuması gerektiğini söylüyor.

Yazar: A. Ali Ural

Kitap Adı: Peygamber’in Aynaları

ISBN: 2081234503565

Sayfa Sayısı: 250

Yayın Yılı: 2015

 
Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*