Ragtime

Top 100 arasında yer alan E. L. Doctorow’ un Ragtime kitabı 20. Yüzyılın edebiyat klasikleri arasında sayılıyor. 1975 tarihli kitabı Tomris Uyar Türkçeye çevirmiştir. 1800 lü yıllardaki acıları, katliamları anlatan kitapta acıları mükemmel rigtime tınıları hafifletiyor. Doctorow bu kitabında gerçekle kurmacayı birleştiriyor. Ayrıca Amerikalı olmayı arzu eden göçmenlerle tarihi kimlikleri de biraraya getirerek olayları anlatıyor. Doctorow Rigtime kitabında kısa cümlelerle hızlı bir anlatımı tercih ediyor.

Rigtime Romanının Konusu

Ragtime

Ragtime

Kitapta savaş öncesi Amerika’sının çeşitli toplum kesimleri anlatılıyor. Romanda bayrak yaparak geçimini sağlayan bir ailenin New York’ un yukarı mahallerinden birine taşınmasıyla başlıyor. Ailenin tüm bireylerinin hayatı anlatılıyor. Ancak aile bireylerinin hayatı bir süre sonra aşağı mahalledeki göçmenlerle kesişiyor. Bu arada ailenin annesi kapının önünde terkedilmiş zenci bir bebek buluyor. Bunun üzerine bebeğin küçük yaştaki annesi ve bebek de bu ailede kalmaya başlıyor.

Bir süre sonra bebeğin babası ortaya çıkıyor ve baba iyi bir müzisyen olan Walker’ dir. Walker evde rigtime çalmaya başlıyor. Ancak romanda esas olarak o yıllardaki çok zor çalışma koşullarını. Acılarla dolu yaşamları anlatıyor. Romanda Henry Ford, Sigmund Freud, Emma Goldman gibi tarihi kişilikler de yer alıyor. O dönemde yaşanan pek çok acı yanında, orta sınıf aile yapıları, patronlar, işçiler, göçmenler hem eğlenceli hem de trajik olarak anlatılıyor.

 

1 Yorum

  1. dervan kıyıcı diyor:

    Savaş öncesini anlatıyor Aksiyonlu aynı zaman da oradaki yaşanan korkuları da çok iyi bir şekilde hissedebiliyorsunuz. Deneyebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*