Şato

Modernist edebiyatın ikonlarından biri olarak görülen başarılı yazar Franz Kafka tarafından kaleme alınmış olan Şato adlı özgün ve başarılı eser, klasik kitaplar kategorimiz içinde yer almaktadır. Genel olarak tüm eserlerinde olduğu gibi Kafka’nın ironik üslubunu iyi biçimde yansıtan kitabın odak noktası birey ve otorite ya da baskıcı güç arasındaki ilişkidir.

Bir bölgenin tüm kontrolünü elinde tutan ve bu bölgeyi yöneten şato ve şatoda yaşayan gizemli kişilerin güçleri karşısına kadastro görevlisi olarak çıkan K. zaman zaman o güce ulaşmak, zaman zaman karşı koymak ve bazen de sisteme uyarak geri çekilimler ile birey ve baskın güç arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktadır.

Şato

Şato

Vazgeçilmesi Zor Güç Şato

Şatonun olduğu bölgeye kadastrocu olarak gönderilmiş olan K. başlangıçta köylülerin kendisine inanmaması ve yabancı biri olarak görmeleri nedeni ile bir türlü şatoya ve şatoda yaşanlara ulaşamaz. Yolu bulmak üzere tarif istediği bölge halkı kadastrocuya yanlış tarifler verirler. Tüm engellemeler ve olumsuzluklara rağmen bölge halkı tarafından korkulan şato ve şato ahalisine ulaşma çabasından vazgeçmeyen K’nın ilginç hikayesini anlatan bu eserde, şato insan yaşamındaki ulaşılmazlıklar ya da baskıcı gücü ifade etmektedir.

Yazar Franz Kafka’nın en başarılı eserlerinden biri olarak dünya genelinde kabul ve beğeni görmüş olan Şato adlı kitap, bireyin hikayesinden yola çıkarak sosyal, psikolojik ve toplumsal pek çok unsuru kurgusal harmanlama ile okura ulaştırmaktadır.

 
Etiketler:

2 Yorum

  1. irem demir diyor:

    Şato… Süper ve çok eğlenceli aynı zaman da aksiyonlu bir kitap.Hayal gücünüzün tamamını kullanabileceğiniz ve sürükleyici kitap.Okumaya başladığınız da ne zaman bitirdiğinizi anlayamıyorsunuz.Mutlaka okumalısınız tavsiye ederim.

  2. ömer gül diyor:

    Klasik kitaplar rafında en göze çarpan kitaplardan biri . Muhteşem bir eser olmuş başları biraz sıkıcı olmasına rağmen deva ettiğinizde göreceksiniz ki harika bir anlatıma sahip başarıların devamını dileriz .

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*