Satranç

Avusturyalı romancı ve gazeteci Zweig birçok konu hakkında denemeler yapmış ve çok sayıda eser vermiştir. Sahne eserleri, denemeler ve romanlar yazan yazar, biyografi eserleri ile psikolojiye ve Freud’a ne denli ilgi duyduğunu ortaya koyar. Türkçeye çevrilen birçok eseri ile Türkiye’de de kendine çok ciddi bir okuyucu kitlesi yakalayan Stefan Zweig hayatındaki zorluklar ve Avrupa’nın içinde bulunduğu olumsuz durumlar karşısında büyük bir üzüntü ve hayal kırıklığı yaşayarak intihar edene kadar verdiği bütün o eserleri ile büyük bir yazar olduğunu kanıtlamayı başarmıştı.

Psikolojinin Ne Denli Ağır Bir Yük Olduğunu Anlatan Kitap Satranç

Satranç yazarın Brezilya sürgününde kaleme aldığı bir eserdir. Adı ile anılan en ünlü eserlerinden biri olan bu eser bir turnuvada bulunan Dr. B’nin satrancı nasıl öğrendiğini anlatan kısmında yoğun bir psikolojik baskıyı okuyucuya o kadar güzel bir şekilde anlatmayı başarır ki okuyucu kendini doktor ile beraber aynı çaresizlik ve aynı bunaltı içinde hisseder.

satranç

satranç

Hiçbir şey yapmanın mümkün olmadığı bir ortamda bu oyunu öğreten bir kitap sayesinde zihninin onu öldürmesine engel olan doktorun bu ağır psikolojik savaştan nasıl kaçtığını ancak bu kaçışların bile bir noktada nasıl yetersiz kaldığını mükemmel bir akıcılık ile okuyucuya aktaran Zweig ustalığını çok güzel bir şekilde ortaya çıkartıyor.

 

Yazar:                Stefan Zweig

Kitap Adı:         Satranç

ISBN:                 9786053606116

Sayfa Sayısı:     77

Yayın Yılı:         2016

 

 
Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*