Serenad

Zülfü Livaneli denildiği zaman pek çok insanın aklına muhteşem bir ses ve yorum gelse de özellikle son dönemlerde sanatçı müzik dünyasındaki yeteneğinin yanı sıra edebiyat dünyasında da kendini göstermeyi başarıyor. Yazmış olduğu Serenad isimli kitabı da aslında Livaneli’nin hayal gücünde olan bitenleri tüm çıplaklığı ile insanlara ulaştırmasını hedefledi ve bunda da başarılı oldu. Klasik olarak yazılmış olan pek çok kitabın aksine burada aslında çok farklı bir konu vardır ve Livaneli aslında insanların kafalarında yer eden pek çok farklı konuyu da oldukça yalın bir dille okuyucularına ulaştırıyor.

Serenad ve Amerika’dan Şile’ye Yolculuk

Serenad

Serenad

Roman, 2001 yılında İstanbul Üniversitesi’nde halkla ilişkiler görevini yürütmekte olan Maya Duran ile Amerika’dan gelen profesör Maximillan Wagner’in karşılaşması ile başlıyor. Wagner, geçmiş dönemlerde İstanbul Üniversitesi’nde hocalık da yapmış olan bir kişidir ve tekrardan bu ülkeye geldiği zaman Duran’a Şile’ye gitmek istediğini söyler. Buraya geldikleri zaman ise bir taraftan oldukça farklı bir aşk hikayesine karışırken diğer bir yandan da kendi ailesine ve dünya tarihine ilişkin bazı sırları da öğrenmiş olur. Ve bütün bu sırlar Serenad ile birlikte okuyuculara da ulaştırılır.

Kitapta genel olarak 60 yıllık bir aşk ve beraberinde gelen durumlar anlatılmaktadır. Mavi Alay, Yahudi Soykırımı gibi birçok farklı başlık da yine en çok arananlar kategorisinde yer alan kitap içerisinde bulunarak yazar tarafından cevaplanmaya çalışılır.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*