Teğmenin Aşkı

Türkiye’de henüz yazarlar tarafından çok fazla tercih edilmeyen yakın tarihe bilinenden çok daha farklı bir açıdan yaklaşmayı hedeflemiş olan Teğmenin Aşkı, bunu da başarmıştır. Kitapta genel olarak 1984 yılında Güneydoğu’da yapılan olaylar bir teğmenin hayatı üzerinden anlatılmaya çalışılmıştır. O dönemden günümüze kadar geçen 30 yıllık süreç oldukça ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

 

Teğmenin Aşkı

Teğmenin Aşkı

Birçok insana göre yalnızca bir avuç çapulcunun yemiş olduğu haltlar olarak görülen bu olaylar, Mehmet Korkmaz tarafından çok daha etkili bir dille anlatılıyor. Bilindiği üzere bu olaylar ülkenin tarihini maddi manevi açıdan yıkıma sürüklemiş ve 30 yıllık tarihi deyim yerindeyse yerle bir etmeyi de başarmıştır.

Teğmenin Aşkı ile Yakın Tarihe Bakış

Mehmet Korkmaz, ülke tarihinin en hareketli dönemlerinden bir tanesini hem mümkün olan tüm gerçekleri ile hem de içerisine farklı bir aşk hikayesini de ekleyerek okuyucularına sunmaktadır. Terörist, yanındaki kişiler ile bir köyü basıp orayı yakıp yıkarken yanına rehineler almayı ihmal etmez.

Teğmen ise bunu duyar duymaz rehineleri kurtarmak ama öncelikli olarak Teğmenin Aşkı kitabının da kahramanlarından bir tanesi olan aşkını geri almak için harekete geçer. Yeni çıkanlar kategorisinde yer alan bu kitabı okuyan herkes, aşkın aslında nelerin yapılabileceğinin de bir göstergesi olduğunu anlamış oluyor. Üstelik o dönemde bir Türk subayı ile Kürt kızının birbirlerine aşık olması, alışılagelmiş ve kabul görecek tarzda bir durum olarak da görülmemektedir.

 

1 Yorum

  1. fulya onur diyor:

    Muhteşem bir aşk hikayesinin içinde bulacaksınız kendinizi sıra dışı bir aşk hikayesi . Son dönemlerin en çok okunan kitaplardan biri olacağını düşünüyorum :)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*