Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği

Bazı kitaplar vardır herkes tarafından okunması gerekir. Milan Kundera tarafından kaleme alınan Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği de bu tarz kitaplardan. Kitabın ilk baskısı 1984 yılında Fransa’da yapıldı. Yazarın en önemli yapıtlarından birisi olan Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği 1986 yılında Türkçe’ye çevrildi. Kitabın en önemli özelliği yedi bölümden oluşması ve iç içe geçmiş aşk hikayelerini felsefi bir anlatımla okuyucularla buluşturması diyebiliriz. Kurgu kategorisinde en çok satan romanlardan olan kitap Kundera’nın en önemli romanı.

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği Konusu

Kitapta yaşananlar Çekoslavakya’da geçiyor. Kitapta dört ana karakter bulunuyor. Olaylar bu dört karakter çevresinde gelişiyor ve bize Çekoslavakya kültürel birikimi hakkında birçok şey sunuyor. Dört karakterin aşkları, tutkuları ve duygusal bunalımlarını konu alındığı romanda birbirlerine zıt karakterlerin aslında diğerinden pek de farkı olmayan bir hayatın içinde yer almaları ve yaşadıkları olaylar konu ediliyor.

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği

Kitabın kurgusu boyunca dört karakter bir şekilde temas halinde ve birbirlerini sorgulamaya başlıyorlar ve birbirlerini anlamak için çaba sarfediyorlar. Sadece kendi hayatları üzerinden birbirlerini sorgulamaları mümkün olmayan karakterler bir şekilde birbirlerinin hayatına dahil oluyorlar. Yazar, dört karakterin iç içe geçmiş aşk, tutku ve duygusal bunalımları işleyerek başkalarının hayatını anlamanın kendi hayatımızı da anlamamıza yardımcı olacağını vurguluyor. Okuyucuya “aslında öyle” dedirten pek çok olayı gerçekmiş gibi yaşatan roman Milan Kundera’nın en çok satılan kitaplarından birisi olarak dikkat çekiyor.

 

Yazar:               Milan Kundera

Kitap Adı:        Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği

ISBN:                 9789750726170

Sayfa Sayısı:     336

Yayın Yılı:         Ağustos 2015

 
Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*